Makovo-tvarohový zákusok, ktorý ulahodí nielen chuťovým pohárikom, ale aj očiam. Jeho príprava Vám zaberie len 30 minút času!

Na prípravu cesta budeme potrebovať:

200 g masla alebo palmarinu,
500 g polohrubej múky,
200 g kr. cukru,
1/2 balíčka prášku do pečiva,
1 vajíčko.

Na prípravu makovej plnky budeme potrebovať:

500 g maku,
500 ml mlieka,
200 g kr. cukru,
1 ČL škorice,
80 g kukuričného škrobu,
2 vajíčka,
4 PL oleja.

Na prípravu tvarohovej plnky budeme potrebovať:

šťava z 1/2 citróna,
nastrúhaná kôra z citróna,
50 g masla alebo palmarinu,
300 g kr. cukru,
3 vajíčka,
40 g kukuričného škrobu,
750 g jemného tvarohu.

 

POSTUP:

Múku s práškom do pečiva vysypeme do misky. Pridáme maslo v izbovej teplote a rukou ho primiesime. Postupne pridáme vajíčko a cukor. Po vymiesení dostaneme jemnú drť. Pokiaľ je cesto veľmi sypké, pridáme trochu studenej vody a znova premiesime. Cesto si rozdelíme na 2 časti. Jednu zabalíme do fólie a dáme do mrazničky, druhú odložíme do chladničky.

Maková plnka: 
Mlieko s cukrom, olejom a škoricou dáme do hrnca a mierne zahrejeme na ohni. Pridáme mak, ktorý sme zmiešali s kukuričným škrobom a povaríme 10 minút. Následne odstavíme z ohňa a pridáme rozšľahané žĺtka a keď takto pripravená plnka vychladne, pridáme vyšľahané bielka.

Tvarohová plnka:
Žĺtka s cukrom a s kukuričným škrobom vyšľaháme do peny. Pridáme tvaroh, citrónovú kôru a citrónovú šťavu. Poriadne premiešame a do tejto hmoty nalejeme rozpustené maslo a vyšľahané bielka.

Pripravíme si plech na pečenie o veľkosti 32 x 40 cm. Vystelieme ho papierom na pečenie alebo ho vymastíme tukom a vysypeme múkou. Cesto z chladničky rozvaľkáme a vložíme ho na plech. Navrstvíme makovú plnku, tvarohovú plnku a nakoniec na hrubom strúhadle nastrúhame cesto z mrazničky.

Všetko spolu pečieme vo vopred vyhriatej rúre na 180 stupňov cca 50 minút. Upečený koláč vyberieme, posypeme práškovým cukrom a podávame.

 

 

Dobrú chuť!

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like