Letný tip: Recepty na osviežujúce domáce limonády

Ak sa chcete v týchto horúčavách schladiť, siahnite po zdravom nápoji bez pridaných cukrov. Tieto limonády sú zostavené tak, aby boli bohaté na antioxidanty, zvyšovali imunitu a funkciu metabolizmu. Budete sa veľmi čudovať, ako zázračne na vaše telo pôsobí napríklad domáca čučoriedková limonáda. 🙂

 

Postup

1

1 lyžička čerstvo nastrúhaného zázvoru

2

1 nakrájaná stredná uhorka

3

2 nakrájané citróny

4

12 mätových lístkov

Ako tieto limonády pôsobia na vaše zdravie?

  • melón:   Plody majú aj vysoký podiel vitamínu A, ďalej potom vitamíny radu B (B1, B2, PP alebo P), vitamín C a ďalšie minerálne prvky. Niektoré ďalšie štúdie ukazujú, že melóny majú blahodarný vplyv aj na stimuláciu krvného obehu, upokojuje organizmus.
  • čučoriedky:  zlepšujú imunitu a pôsobí preventívne a liečebne (ako doplnkový prostriedok) proti infekciám; predlžujú život, chránia pred stareckou demenciou, znižujú hladinu cholesterolu a tukov v krvi, podporujú úsilie obéznych o znižovaní telesnej hmotnosti; majú aj upokojujúci a protistresový účinok. Čučoriedka tiež napomáha pri tlmení nikotínovej abstinencie, tým, že podporuje tvorbu dopamínu, je veľmi vhodným doplnkom pri odvykacích kúrach fajčiarov.
  • šalvia:  Používa sa tiež v liečiteľstve pre svoje protizápalové, antivirotické a antibakteriálne účinky, zabraňuje hnačkám. Obmedzuje potenie, najmä ak je nervového pôvodu, ako napr. Pri nočnom potení v klimaktériunebo v puberte. Pomáha pri žalúdočných, črevných a žlčníkových problémoch a nadúvanie.
  • zázvor:  pôsobí protizápalovo a posilňuje imunitný systém, stimuluje krvný obeh, znižuje cholesterol, pomáha pri redukcii váhy.

Ďalšie varianty, ktoré chutia skvele

(hrnček = klasický hrnček o objeme 0,25 litru)

  1. hrnček malín a 2 limetky + 2 litre vody
  2. dva hrnčeky nakrájaného melónu a rozmarín + 2 litre vody
  3. hrnček čučoriedok a šalvia + 2 litre vody
  4. hrnek ananásu a mäta + 2 litre vody

 

Tipy

  • skúste podľa vlastnej chuti experimentovať s inými bylinkami
  • komu nápoj príde málo sladký, môže pridať lístky stévie alebo drvený prášok zo stévie (odporúčame skôr čerstvú bylinku). Stéviu môžete nahradiť agávovým sirupom, ktorý sa dobre rozpúšťa v studenej vode, použiť sa dá samozrejme aj med.

Ďalšie tipy (Video)

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

Zdroj: www.everydayroots.com

You Might Also Like