Domáce kefírové placky : Keď sa naučíte tento recept, vaša rodina vás bude na rukách nosiť.

Placky sú obľúbeným pokrmom milovníkov cestových jedál. Dobrým domácim plackám sa nevyrovná žiadna napodobenina z obchodu. Tie, ktoré vám ukážeme dnes sú okrem iného výnimočne zdravé a rýchle. Nesajú olej a navyše sú plnené bylinkami. Ocenia ich najmú gazdinky, ktoré radi pripravujú recepty z bežných domácich zásob.

 

 

Pri väčšine placiek sa stáva, že na panvici rýchlo nasiaknu olejom. Tieto placky ukrývajú svoju výnimočnosť práve v tom, že olej neťahajú. Náplň vo vnútri môžete meniť podľa toho, ako vám chutí. Môžete si ich pripraviť syrové, alebo bylinkové, zemiakové, či z obyčajnej múky so soľou. Sú vhodné ako doplnok k mliečnym polievkam, ale aj ako samotné hlavné jedlo. Najlepšie chutia s cesnakom, no my sme ich vyskúšali aj s domácim jogurtovo cesnakovým dressingom a na tú chuť do konca života nezabudneme. Do tohto receptu sme zvolili najobľúbenejšiu a asi aj najchutnejšiu náplň – zemiakovo kôprovú.

Budeme potrebovať:

500ml kefíru

1 vajce

500-600g hladkej múky

400g zemiakov

1 ČL sódy bikarbóny

5 PL oleja

kôpor (alebo petržlenovú vňať)

soľ

50g masla a cesnak na potretie

Postup prípravy:

Zemiaky si predvaríme v slanej vode a po uvarení odstránime šupku. Postrúhame na hrubšom strúhadle, alebo roztlačíme na kašu (v tomto prípade si nechajte zemiaky trochu rozvariť, roztláčanie pôjde ľahšie). Spracované zemiaky zmiešame s kôprom,. Kto ho nemá rád môže použiť petržlenovú vňať.

Sódu bikarbónu zmiešame s kefírom, vajíčkom a 2PL oleja. Premiešame a potom do tejto zmesi pomaly primiešavame múku. Cesto vypracujeme rukami, mali by sa mierne lepiť na prsty. Hotové cesto posypeme zvrchu múkou a zakryjeme utierkou. Necháme 10 minút odstáť.

Medzitým si môžeme pripraviť cesnak na potretie. Môžete si pripraviť klasickú zmes z niekoľkých strúčikov cesnaku, podľa toho, ako silno cesnakové máte radi, ktorý zmiešate s trochou vody a soli.

Keď nám cesto odležalo, rozdelíme si ho na 8-9 dielov a každú časť opatrne rozvaľkáme na poriadne pomúčenej doske. Vyvaľkáme si tvar placky, ktorá by mala byť hrubá približne 1cm. Do stredu každej placky dáme zemiakovo kôprovú náplň. Cestom ju uzatvoríme do stredu a opäť vyvaľkáme na tvar placky. Takto pripravená placka môže ísť na panvicu.

Na panvicu pridáme trochu oleja a necháme poriadne rozpáliť. Plnené cesto vyprážame z oboch strán tak, aby boli okraje zlatisté. Ak je zlatistý aj stred, o to lepšie. Tieto placky nechajte na panvici dlhšie, aby sa dobre prepiekli aj zvnútra a náplň nebola surová. Opekajte ich približne 5 minút. Nebojte, placky nenasajú olej a nebudú príliš mastné.

Podávame poliate rozpusteným maslom a potreté cesnakom. Prajeme dobrú chuť!

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

zdroj: takprosto.cc

You Might Also Like